cpu چیست و چه کاربردی دارد انواع سی پی یو و اجزای آن تاریخچه cpu

همانطور که گفته شد، داشتن بسته بندی نیز تاثیر بسیار زیادی در قیمت پردازنده دارد اما اطمینان بیشتری از خرید خود خواهید داشت. همچنین با فروش پردازنده قدیمی و حتی فروش سی پی یو بدون استفاده می‌توانید بودجه خود برای خرید CPU را افزایش دهید. سی پی یوهای Tray بدون بسته بندی و جعبه به فروش می‌رسند وعموماً از قیمت پایین‌تری برخوردارند؛ اما ممکن است در هنگام جا به جایی دچار آسیب شوند. پردازنده مرکزی یا همان سی پی یو (CPU) یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر به شمار می‌رود و تقریباً تمام کارهایی که سیستم شما انجام می‌دهد، تحت تاثیر قدرت پردازنده کامپیوتر است. Central Processing Unit یا به اختصار CPU، به معنای واحد پردازنده مرکزی است که وظـیفه پـردازش اطـلاعات را بـر عـهـده دارد. این راه حل زمانی کاربرد دارد که پردازنده (cpu) سالم دیگری که با کامپیوتر و لپ تاپ شما سازگار است در دسترس باشد.

بهترین سیستم تا 30 میلیون تومان؛ گیمینگ میان رده!

البته این موضوع برای cpu کامپیوتر شدنی است زیرا قطعه سی پی یو در لپ تاپ‌ها سوار بر مادربرد بوده و به راحتی نمی‌توان این کار را انجام داد. تقریباً تمامی مادربردهایی که دارای سوکت 1155 می باشند از رم های ddr۳ با باس 1600 پشتیبانی می کنند. تعداد بیش تر هسته ها موجب می شود عملیات پردازش بتواند با سرعت بالاتری انجام شود. البته، افزایش آن ها لزوما به معنی افزایش سرعت پردازش هسته نیست چرا که خیلی از چیپ ها با وجود تعداد هسته بالا ولی از پردازش موازی استفاده نمی کنند. AMD Ryzen X در کنار اینکه یکی از قوی‌ترین و بهترین سی پی یوهای دنیا برای گیمینگ است، قدرت خارق‌العاده‌ای هم در استفاده‌های کاری چون طراحی، رندرینگ، مجازی سازی، تدوین ویدئو و کارهای گرافیکی یا تولید محتوا دارد.

سرعت CPU چیست؟

مزیت این کار این است که پردازنده به‌طور چشمگیری ساده‌تر می‌شود؛ هم از نظر طراحی و هم از نظر تعداد اجزا. البته این مشکل نیز وجود دارد که تمام CPU باید منتظر کندترین عناصر خود باشد، حتی اگر بخش‌هایی از CPU بسیار سریع تر باشد. این محدودیت، به میزان زیادی به وسیلهٔ روش‌هایی که موازی سازی CPU را افزایش می‌دهند، جبران شده‌است. اگرچه پیچیدگی، اندازه، ساختار، و فرم کلی پردازنده‌ها از سال ۱۹۵۰ بسیار تغییر کرده‌است،[۶۲] اما طراحی و عملکرد اساسی آن‌ها زیاد تغییر نکرده‌است.

گیمرها بیشتر از همه به سی پی یو هایی علاقه دارند که سرعت کلاک بالایی دارند در حالی که افرادی که بیشتر با برنامه‌هایی مثل کد و نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو سر و کار دارند به تعداد هسته‌های بیشتر نیازمند هستند. برای داشتن یک سیستم خوب شما به رم و هارد پرسرعت هم نیاز دارید و البته مهمتر از همه کارت گرافیک است که باید در تعادل و هم سطح پردازنده کامپیوتر شما باشد. قیمت سی پی یو core i7 در حال حاضر از حدود 7 میلیون تومان در بازار عرضه می شود که برای خرید و استعلام قیمت روز آن می توانید از سایت بروز کالا استفاده نمایید. برای هر استفاده و نیازی پردازنده‌های خوب مختلفی وجود دارد که باید بر اساس بودجه و نسبت کارایی به قیمت دست به انتخاب زد. در این حالت در راهنماتی خرید سی پی یو شهر سخت افزار می‌توانید متناسب با نیاز یا بودجه خود، بهترین مدل حال حاضر بازار را شناسایی کنید. امروزه، سی پی یو جزء مرکزی دستگاه ها است و در راستای سخت افزارهای هر دستگاه، محاسبات و دستورات خود را انجام می‌دهد.

  • بسیاری از CPUهای جدید، دارای یک قطعهٔ مجزا برای مدیریت انرژی هستند، که در دای ادغام شده‌است، و وظیفه آن، تنظیم کردن منبع ولتاژ به صورت دلخواه برای مدار CPU است.
  • هیچ قاعده کلی برای انتخاب پردازنده در بین محصولات این 2 کمپانی وجود ندارد و هر 2 برند پا به پای هم و با به کار بردن فناوری های روز سعی می کنند گزینه های بهتری به بازار ارائه کنند.
  • یعنی عملاً سایر هسته‌ها کار به مراتب کمتری نسبت به یک هسته انجام می‌دهند.

اما با تراشه های سری Ryzen / Threadripper، این شرکت به طور پیوسته به سمت برابری عملکرد با اینتل حرکت کرده است. و به خصوص با Ryzen 5000 و تراشه هایی مانند Ryzen X، AMD از بسیاری جهات از پیشنهادات هم قیمت سی پی یو کامپیوتر اینتل عبور کرده است و اغلب عملکرد بهتری در حجم کاری سبک و سنگین ارائه می دهد. این تراشه کوچک و معمولا مربعی شکل بر روی برد اصلی یا همان مادربرد قرار می گیرد و با سایر سخت افزارهای دیگر، برای اجرای سیستم شما در تعامل است. قیمت CPU نیز با توجه به کارکردی که ارائه می دهد متفاوت است و شما می توانید در هر رنج قیمتی، یک سی پی یو مناسب انتخاب نمایید. هرچقدر سرعت کلاک یا فرکانس بالاتر باشد، پردازنده با سرعت بیشتری پردازش‌های سیستم را انجام می‌دهد. سی پی یو یکی از مهم ترین قطعاتی است که هنگام خرید کامپیوتر باید به آن توجه داشته باشید.

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟