بتن چیست ؟ اجزا، انواع و کاربردها به زبان ساده فرادرس مجله‌

بتن چیست ؟ اجزا، انواع و کاربردها به زبان ساده فرادرس مجله‌

بعضی اوقات پلیمرها به مخلوط سیمان پرتلند اضافه می‌شوند تا بتن‌هایی تولید شده دارای چسبدنگی بالا و نفوذ پذیری قالب بتن سپنتا کم باشند. برای ساخت بتن از سیمان، سنگدانه و آب استفاده می‌شود که با نسبت خاصی مخلوط می‌شود و در قالبی به اندازه 150 میلی متر قرار می‌گیرد. قالب بتنی به مدت 28 روز در حمام آب قرار داده می‌شود تا به مقاومت مورد نظر برسد. مقاومت فشاری 28 روزه که تحت آزمایش بارگزاری قرار می‌گیرد، به عنوان عیار بتن شناخته می‌شود که برحسب نیوتن بر متر مربع اندازه گیری می‌شود.

هنگامی که فاکتورهایی مانند دما، سرعت ترکیب و … به مرز خطر رسیدند، به سرعت علامت هشدار ارسال می شود. سپس قبل از آن که یک نقص واقعی اتفاق بیفتد مشکل حل خواهد شد. نیاز به کارگران ماهر و با تجربه از طرفی و کمبود آن ها از طرفی دیگر مسلماً منجر به بالا رفتن دستمزدها خواهد شد. تولید کنندگان و پیمانکاران فعال در زمینه تولید بتن باید بر این اساس نسبت به استخدام نیروی کار اقدام نمایند.

  • برخی از کاربردهای متداول این نوع بتن، در ساخت نیروگاه های اتمی است که در آن، اطمینان از مقاومت بالا در برابر هر نوع نشت تابشی از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • حتی امروزه چنین تعریفی از بتن شامل طیف وسیعی از محصولات می‌شود.
  • در فرآیند پس تنیده، فولاد از طریق داکت شکل گرفته در بتن اجرا می شود.
  • برای جبران این امر، افزودنی مانند کلرید کلسیم با سیمان مخلوط می شود.
  • در یک تعریف بسیار کلی، فرآورده‌ ای که با استفاده از یک ماده چسباننده ایجاد می‌ شود، بتن نامیده می‌ شود.

از گنبد پانتئون تا قنات پونت دو گارد، بسیاری از برجسته‌ ترین جاذبه‌ های گردشگری با بتن ساخته شدند. استفاده از بتن پس از سقوط امپراتوری روم به طور قابل توجهی کاهش یافت و تنها در قرن هجدهم بود که دوباره بر سَر زبان‌‌ ها افتاد. این امر به دلیل دو نوآوری مهم بود که اولین آن کار «جان اسماتون» بود که بسیاری از تکنیک‌ های ساخت سیمان روم باستان را دوباره کشف کرد و دومی روش تولید آهک هیدرولیکی بود. برای تولید بتن از خیلی از سیمان‌ها (به غیر از آسفالت)، از آب استفاده می‌شود که دوغابی تولید می‌کند که قابلیت شکل دهی دارد.

انواع بتن در ساخت و ساز

این کار، باعث می شود قسمت پایین سازه در برابر تنش قوی تر شود. معمولاً مونتاژ واحدهای پیش تنیده در محل ساخت وساز صورت می گیرد. ساخت پل ها، روگذرها، سازه های سنگین، به بتن پیش تنیده نیاز دارد. معرفی آرماتور به شکل میله های فولادی، میله، غربال و یا الیاف می تواند مقاومت کلی بتن را بهبود بخشد. RCC کاربرد فوق العاده ای در ساخت ستون ها، سقف ها، پل ها و سایر سازه هایی دارد که به استحکام بالایی احتیاج دارند.

۳- مواد تشکیل دهنده بتن :

و طراحی اختلاط بتن به روش آیین نامه BS مورد بحث قرار می‌گیرد. با استفاده از شیشه بازیافت شده به عنوان سنگدانه، بتن‌های شیشه‌ای به دست می‌آید. این نوع بتن‌ها، از نظر عایق حرارتی و ظاهر بهتر از بتن‌های دیگر هستند. در مجموع، بتن‌های پیش تنیده برای ساخت پل، سقف‌هایی با دهانه بلند و اکثر ساز‌های سنگین تحت بارهای مرده زیاد مناسب هستند. بتن، کابرد گسترده ای در ساخت سازه‌های دریایی نظیر دیوار دریایی، اسکله، آب شکن، موج شکن و دیگر ساز‌های در معرض آب دارد. بررسی عملکرد این ماده سازه‌های دریای، نتایج خوبی را نمایش داده است.

بتن از 1300 سال پیش از میلاد مسیح تاکنون توانسته سهم بزرگی از بازار ساخت و ساز را به خود اختصاص دهد و همچنین توانسته توجه مهندسان و سازندگان را به خود جلب کند. بتن به دلیل ویژگی‌ها و خصوصیات فیزکی و مکانیکی خوب به ماده‌ای پرکاربرد و منحصر به فرد تبدیل شده است. بتن‌ از مقاومت فشاری بالا، یکپارچگی عالی،رفتار و تغییرشکل‌هایی خوب که قابل کنترل نیز می‌باشد، برخوردار است. بتن هم در اعضای ‌غیرسازه‌ای و هم در اعضای سازه‌ای کاربرد دارد. بدین منظور برای ساخت اعضای سازه‌ای که هم باید در برابر فشار و هم در برار کشش مقاوم باشند، از بتن‌های مسلح شده با میلگرد فولادی (بتن‌آرمه) استفاده می‌شود.

بتن M10 به این معناست که بتن دارای مقاومت فشاری 10 نیوتن بر متر مربع برحسب مقاومت مشخصه 28 روزه است. این ماده دست ساز بشر به طور گسترده در ساخت و ساز شهری استفاده می‌شود زیرا حاوی خصوصیاتی است که آن را برتر از هر متریال دیگر می‌ کند. اینکه در اصل بتن چه ماده‌ای است و چرا تا این اندازه مورد توجه اهالی ساخت و ساز قرار دارد، موضوعی است که ما در این مقاله به طور کامل دربارۀ آن صحبت می‌کنیم. بتن مقاومت فشاری بالا و در عین حال مقاومت کششی پایینی دارد؛ مهندسین در طول سال ها دریافته اند که با مسلح کردن بتن می توان مقاومت کششی بتن را ارتقا داد.

«دیرگیر کننده» ، شروع واکنش شیمیایی مورد نیاز برای گیرش را به تاخیر می‌اندازد. این نوع از افزودنی‌ها معمولا برای مقابله با شروع زودهنگام گیرش به دلیل گرمای زیاد محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کارگیری دیرگیر کننده در هنگام ساخت پیاده‌روها باعث افزایش زمان موجود برای پرداخت بتن تازه، کاهش هزینه‌های اضافی ناشی از راه‌اندازی سایت بچینگ و کاهش احتمال رخ دادن ترک می‌شود.

این افزودنی معمولا در ساخت عرشه پل، لایه‌های بتنی با اسلامپ پایین و ترمیم بتن کاربرد دارد. بالاخص بتن هایی که سطح تمام شده آن ها به عنوان نما استفاده می گردد. امروزه بتن و فولاد نقش و کاربرد زیاد در کارهای عمرانی بالاخص ساختمان سازی دارند. بسته به نوع کاربری و شرایط، نوع سازه بتنی یا فولادی طراحی می شود.