انواع CPU مقایسه انواع پردازنده نسل های مختلف سی پی یو

آی سی‌های SSI، نظیر آی سی‌هایی که در کامپیوتر هدایت کننده آپولو استفاده شدند، معمولاً حاوی حداکثر ده‌ها ترانزیستور بودند. هسته، واحد پردازشی پردازنده‌ است که می‌تواند به‌طور مستقل تمام وظایف محاسباتی را انجام داده یا پردازش کند. از این منظر، می‌توان هسته را پردازنده‌ای کوچک در کل واحد پردازش مرکزی در نظر گرفت. این بخش از پردازنده از همان واحد‌هایی عملیاتی محاسبه و عملیات منطقی (ALU)، کنترل حافظه (CU) و ثبات (Register) تشکیل شده است که فرایند پردازش دستورها را با چرخه‌ی واکشی-اجرا انجام می‌دهند. بنابراین بهتر است فرکانس هر پردازنده را با فرکانس پردازنده‌های سری‌ها و نسل‌های مشابه با همان پردازنده مقایسه کرد. این احتمال وجود دارد که پردازنده‌ای مربوط به پنج سال پیش با فرکانسی بالا، از پردازنده‌ای جدید با فرکانسی پایین‌تر بهتر عمل کند، چراکه معماری‌های جدیدتر به شکلی کارآمدتر با دستورالعمل‌ها برخورد می‌کنند.

تراکنش در پایگاه داده چیست؟ – از تعریف تا انواع به زبان ساده

با پیشرفت فناوری طی سال‌های اخیر، ابعاد ترانزیستورها هم کوچک‌تر شده و تعداد بیشتری از آن‌ها را می‌توان در همان مساحت قبلی جا داد. به همین خاطر با گذشت زمان، سرعت و قدرت پردازش سی پی یوها همواره افزایش یافته است. شرکت AMD با عرضه‌ی پردازنده‌های متنوعی تحت برند Ryzen، محصولات قدرت‌مند و با کیفیتی به بازار عرضه کرده است.

  • داشتن دانش درباره‌ی عملکرد سی پی یو و برندهای مختلف و تعداد هسته‌ها می‌تواند مفید باشد؛ اما گزینه‌های بسیاری در بازار وجود دارند که دارای مشخصات رده‌بالای یکسانی هستند.
  • امروزه رایج‌ترین واحدهای پردازش مرکزی موجود در بازار از قطعات نیمه‌هادی در مدارهای مجتمع تشکیل شده‌اند که در انواع مختلفی به فروش می‌رسند و تولید‌کنندگان پیشرو در این صنعت نیز، AMD‌ و Intel هستند که از ۵۰ سال پیش تا به امروز در این حوزه با هم رقابت می‌کنند.
  • در این شبکه ها،در واقع زیرو کلاینت ها یک ترمینال های دسترسی به سرور میباشند.
  • سرعت ساعت بالاتر به این معنی است که کارهای تک رشته ای (مانند ویرایش صدا) می توانند سریعتر انجام شوند.
به‌طور کلی، قطعه ای که در حال سوئیچ است، انرژی بیشتری را در مقایسه با عنصری که در وضعیت بدون تغییر است، مصرف می‌کنند؛ بنابراین، با افزایش سرعت ساعت و در نتیجه افزایش مصرف انرژی پردازنده، نیاز به انتشار گرمای بیشتری از طریق روش‌های خنک کنندهٔ پردازنده است. اگرچه پیچیدگی، اندازه، ساختار، و فرم کلی پردازنده‌ها از سال ۱۹۵۰ بسیار تغییر کرده‌است،[۶۲] اما طراحی و عملکرد اساسی آن‌ها زیاد تغییر نکرده‌است. تقریباً تمام پردازنده‌های مرسوم امروزی را می‌توان به شکل بسیار دقیقی، به فرم ماشین‌های ذخیره کننده برنامه ای فون نویمان، توصیف کرد.[۶۳] از آنجایی که قانون مور دیگر صدق نمی‌کند، نگرانی‌هایی پیرامون محدودیت‌های تکنولوژی ترانزیستوری مدار مجتمع به‌وجود آمده‌است. درحال‌حاضر، هنوز می‌توان از پردازنده‌های چهار هسته‌ای برای اجرای بازی‌های مختلف استفاده کرد، اما قطعاً پردازنده‌های شش هسته‌ای یا با تعداد هسته‌های بیشتر، عملکردی روان‌تر را برای شما به ارمغان می‌آورند.

هسته‌های پرقدرت به‌طور خودکار زمانی که ویدئو گیمی را راه‌اندازی می‌کنید یا زمانی که برنامه‌ای سنگین برای انجام یک کار خاص به عملکرد بهتری نیاز دارد، وارد عمل می‌شوند. درواقع برای این پلتفرم‌ها امکان شبیه‌سازی کد یکدیگر فراهم است و می‌توان کدهای کامپایل‌شده برای یک معماری را روی معماری دیگری به اجرا درآورد. ناگفته نماند که چنین رویکردی نسبت به توسعه‌ی ابتدایی اپلیکیشنی سازگار با هر پلتفرم، با کاهش عملکرد همراه است، اما همین امکان‌پذیر بودن شبیه‌سازی کد، می‌تواند تا حد زیادی فعلاً امیدوارکننده باشد. این موضوع قبلاً به دلیل محدود بودن پلتفرم‌ها و معماری‌های مختلف، دغدغه‌‌ی بزرگی محسوب نمی‌شد، اما امروزه تعداد اپلیکیشن‌هایی که برای اجرا در پلتفرم‌های مختلف به کامپایل‌های متفاوتی نیاز دارند، افزایش پیدا کرده است.

واحد پردازش مرکزی

همان طور که گفته شد قیمت cpu کامپیوتر ها می تواند از ۳۰ تا بیش از ۱۰۰۰ دلار باشد که باعث می شود   خرید cpu   را با دقت بالاتری انجام دهید. پیش از خرید cpu قیمت پردازنده کامپیوتر را از طریق سایت های معتبر فروش cpu بررسی کنید تا از قیمت روز cpu مطلع شوید. البته أنواع پردازنده کامپیوتر در دو دسته بدون جعبه و دارای جعبه در بازار ایران موجود است که از نظر قیمت cpu اختلاف بسیاری دارند اما کارایی یکسانی را ارائه می دهند.