آی تی و هر آنچه در مورد آن باید بدانید-ترازنت

سلام، این دو رشته در دانشگاه تا حد بسیار زیادی به هم شبیه هستند، اما مهندسی کامپیوتر بیشتر تمرکزش روی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی هست ولی مهندسی آی‌تی تنوع بیشتری داره و در کنار علوم کامپیوتری مثل برنامه‌نویسی روی اصول مدیریت و تجارت الکترونیک هم تمرکز داره. من در دانشگاه رشته فناوری اطلاعات میخواندم ولی در کارشناسی تغییر رشته دادم برای رشته نرم افزار، چون استخدام دولتی اکثرا از رشته نرم افزار هست تا آی ‌تی برا همین دوستام نتونستند شرکت کنند و من خدا رو شکر مسئول انفورماتیک ادارمون هستم. اگر به دنبال کار دولتی هستید، نرم افزار بخوانید، البته اگرعلاقه به تکنولوژی‌ دارید، رشته IT را ادامه تحصیل دهید. اگر از ما راهنمایی درباره انتخاب رشته آی تی می خواهید با توجه به وضعیت شغلی استخدام مهندس کامپیوتر در بازار کار IT پیشنهاد می کنم که محتاطانه و با اطلاعات کامل وارد رشته فناوری اطلاعات و ICT شوید چرا که دومين رشته اي هست كه بيكاری داخل فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی زیاد هست.

فناوری اطلاعات یا آی‌تی (IT) چیست و چرا تا این حد پرطرفدار است؟

اگر واقعاً علاقمند به ورود به این بخش هستید، کمی اراده داشته باشید شغل موردنظر خود را پیدا می کنید. ا ز جمله سمت های شغلی یک مهندسی آی تی می توان به برنامه نویس کامپیوتر، مدیر پایگاه داده، طراح پایگاه داده، ERP، مدیر شبکه، معمار شبکه، مهندس شبکه، مدیر پروژه، متخصص تضمین کیفیت، مهندس نرم افزار، مدیر سیستم اشاره کرد. البته موارد بالا نیز جزء شاخه آی تی هستند ولی اگر در یک کلمه بخواهید، خلاصه تر از شبکه کلمه نمی شود گفت چون این دوستمون گفتند به صورت کلی رشته فناوری اطلاعات را توضیح بدم و انصافا مفهوم ای تی را با کلمه شبکه بهتر از هر چیز دیگری می‌توان تفهیم کرد. آی تی و زیرشاخه های رشته فناوری اطلاعات را اگر در یک کلمه خلاصه کنیم می شود مهندسی شبکه کامپیوتر که این تعریف در بین اهالی این رشته چندان پذیرفته نیست. رشته IT از سال ۸۵ وارد کنکور سراسری شد و حدود 15 سال از عمر شاخه IT آی تی در ایران می گذرد و برخی معتقدند که منتهای مسیر در این زمینه، برقراری ارتباط بین کامپیوتر و نودهای مختلف مثل سویچ، روتر، سرور … تکنولوژی اطلاعات یعنی تبادل اطلاعات که آن هم در علم شبکه خلاصه می شود، حالا خواه شبکه کامپیوتری باشد، خواه شبکه موبایل یا شبکه ماهواره ای و …

در این مطلب توضیح می‌دهیم تعریف آی تی چیست و چه اهمیتی در فرایندهای سازمان دارد؛ همچنین فرصت‌های شغلی این حوزه را بررسی می‌کنیم. چگونه یک شرکت قابل اطمینان برای برون سپاری خدمات آی تی سازمان خود پیدا کنیم؟ برای انتخاب بهترین شرکت ارائه کننده خدمات آی تی ابتدا پیش از هر چیزی لازم است تخصص و گواهینامه‌های مشاورها و پشتیبان‌های آی تی را بررسی کنید. یک شرکت یا متخصص در زمینه ارائه خدمات انفورماتیک گواهینامه‌های Microsoft، Cisco، CISSP و CompTIA را دارا است. اگر به دنبال یک شرکت پشتیبانی خدمات ای تی هستید، بهتر است شرکتی را انتخاب کنید که خود پشتیبانی همه روزه و 24 ساعته داشته باشد! در نهایت برای اطمینان به یک شرکت خدمات و مشاوره آی تی نظرات دیگر مشتریان این شرکت را جویا شوید.

این گرایش رشته IT، دانش لازم برای کار کردن به عنوان مسئول یک سیستم فناوری اطلاعات در بیمارستان‌ها و سیستم‌های سلامت را برای شما فرآهم می‌آورد به شما این امکان را می‌دهد که به عنوان یک مهندس آی تی با متخصصان پزشکی و سلامت، کار کنید. منظور از مدیریت فناوری اطلاعات، نظارت و کنترل سیستم‌های آی تی یک سازمان، شامل سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و شبکه‌ است. در واقع، مدیریت IT روی کارکرد بهینه‌ی سیستم‌های IT تمرکز دارد و به پرسنل کمک می‌کند تا بهتر و بهینه‌تر کار کنند. حتی کسانی که در رشته‌های مرتبط مثل برنامه‌نویسی و مهندسی کامپیوتر، تحصیل کرده‌اند، می‌توانند به عنوان مهندس فناوری اطلاعات، مشغول به کار شوند. کامپیوتر جابز کاریابی آنلاین ویژه استخدام رشته آی تی IT، مهندسی شبکه، نیروی برنامه نویس، طراح وب سایت، نرم افزار، سخت افزار و سایر علوم کامپیوتریدر ایران است.

رشته IT گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

هدف اصلی زیرساخت فناوری اطلاعات، ایجاد و توسعه شبکه‌ها و سرویس‌های مخابراتی، شبکه‌های انتقال، برقراری ارتباطات چند رسانه‌ای، دستیابی و عرضه اطلاعات، ذخیره سازی اطلاعات، مهندسی پرتکل‌ها، فناوری‌های رمزنگاری و امنیتی و … می‌باشد. در حقیقت آی تی راه و روش مناسب استفاده بهینه و کارا از اطلاعات را به ما می آموزد . شما با داشتن این تخصص قادر خواهید بود به نتایج سالها تحقیق و تجربه دیگران دست پیدا کنید . پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس آی تی، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود. رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی یا رشته آی تی پزشکی، مناسب کسانی که عاشق پزشکی هستند ولی به جنبه‌های بالینی آن علاقه‌ای ندارند.

نظارت بر تبلیغات انجام شده در خصوص اطلاعات دانش برای اطمینان از اینکه اين اطلاعات از مكان ديگري کپی نشده و به عنوان یک منبع مرکزی اطلاعات در نظر گرفته مي‌شوند. شناسایی، کنترل و نگهداری هر گونه اطلاعاتی که به نظر می رسد مربوط به خدماتي باشد که توسط روش‌های دیگر قابل دسترسی نیست. اطمینان از این که تمام موارد مربوط به دانش برای افرادي که به آنها نیاز دارند به صورت مؤثر و كارامد در دسترس قرار داشته باشد. پیش بینی و جلوگیری یا مدیریت مواردی که تقاضا برای یک سرویس فراتر از ظرفیت ارائه آن خدمات مي‌رود. ارائه بيانيه مالي در خصوص حسابها برای مدیریت اطلاعات و اجازه دادن به مدیران مربوطه جهت مدیریت بودجه مربوط به بخش هاي تحت مديريت خود.

پس از مشاوره آی تی باید قراردادی برای بهتر پیش رفتن روند کار در نظر داشته باشید. قرارداد خدمات it، شامل بخش و مواردی است که در صفحه قرارداد به آن پرداخته‌ایم. در صورتی که علاقه به مطالعه نمونه قرارداد خدمات it مجموعه دارید، می‌توانید به صفحه ذکر شده مراجعه کنید. سازمان شما برای رسیدگی به اموری چون رفع ایرادات شبکه، تعمیر سیستم‌های اداری، عیب‌یابی و پشتیبانی سرورها و نگهداری خدمات کامپیوتری به یک گروه پشتیبانی خدمات فناوری انفورماتیک نیاز خواهد داشت. به‌طور کلی برای همه‌ی گرایش‌های آی‌تی مهم‌ترین پیش‌نیازی که وجود داره زبان انگلیسی هست، چون شما اگر بخواین اطلاعات کامل و دست اول رو مطالعه کنید باید بتونید منابع زبان اصلی (که اکثرا انگلیسی هستند) رو بخونید، بنابراین بهتره در کنار اینکه مفاهیم مرتبط با آی‌تی و فناوری اطلاعات رو یاد می‌گیرید زبان انگلیسی خودتون رو هم تقویت کنید. سلام، بله میشه، دانشگاه یک دید آکادمیک به شما میده که البته مفیده، اما الزامی نیست که حتما این مباحث رو در دانشگاه یاد بگیرید و خودتون هم می‌تونید به صورت خودآموز یا با شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های مختلف مفاهم مرتبط با آی‌تی رو یاد بگیرید.

  • کمک هزینه تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان سال اول در مقطع کارشناسی مبلغی به ارزش ۲۰۰۰ دلار است.
  • مهندسی IT امروزه در مشاغل کوچک تا شرکت های بزرگ نقش حیرت انگیزی را ایفا می کند.
  • بازنشر مقالات و آموزش‌های رایگان سایت با ذکر منبع و درج لینک باعث خرسندی ماست.
  • سلام، مهم‌ترین نکته برای موفقیت در IT اینه که بهش واقعا علاقه‌مند باشید، در مورد تحصیلات باید رشته‌ی ریاضی بخونید و در دانشگاه آی‌تی، در مورد نقاشی هم اگر بخواین طراح گرافیک کامپیوتری بشید، ممکنه بتونه کمک‌تون کنه.
  • متخصص فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی.[۲] فناوری اطلاعات و علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.
  • از نظر مدرک هم مشکلی ندارید (اکثر شرکت‌ها مهارت براشون مهم‌تره تا مدرک) و اینکه اگر وارد رشته‌ی کامپیوتر بشید (چه نرم‌افزار و چه آی‌تی) حتما باید در کنار تحصیلتون خودتون مطالعه داشته باشید و اصلا به درس‌های دانشگاه اکتفا نکنید اگر خدمات it میخواین موفق باشید.

مدیریت چاپ و خروجی به منظور جمع آوری و توزیع تمام چاپ‌هاي مرکزی یا خروجی هاي الکترونیکی. گزارش، تحلیل و کاهش تاثیر و حجم کلیه رخدادهای امنیتی مربوط به مدیریت مشکل. نظارت و مدیریت تمامی نقص‌های امنیتی و رسیدگی به رخدادهای امنیتی، انجام اقدامات اصلاحی جهت جلوگیری از تکرار رخدادها در صورت امکان. هماهنگ ساختن واسطه ها بین مدیریت توسعه و نسخه و سایر فرآیندها، به ویژه مدیریت تغییر، SACM و اعتبارسنجی و تست سرویس. مسئولیت مدیریت دارایی های ثابت سازمان که تحت کنترل و نظارت ITIL قرار دارندرا بر عهده دارد. فراهم ساختن ورودی برای پشتیبانی از مجوز تغییر جهت چک کردن محل نگهداری نسخه های منتشر شده.

سلام، بهتره این موضوع رو از دانشگاه‌تون پرس‌و‌جو کنید، اما فکر می‌کنم اگر بخواین آی‌تی بخونید، تعدادی از درس‌های مشترک (مثلا ریاضی و…) تطبیق داده بشه و بقیه‌ی دروس رو باید پاس کنید، معمولا هم تعداد درس‌های مشترک بین این دو رشته خیلی زیاد نیست و دروس اصلی رو باید بگذرونید که احتمالا بیش از ۴ ترم طول بکشه. سلام، اگر احتیاجی به مدرک دانشگاهی آی‌تی ندارید، بله می‌تونید خودتون مطالعه داشته باشید و یاد بگیرید، اما باید قبلش بررسی کنید که به چه زمینه‌ای علاقه‌مندید و بعد در همون زمینه آموزش ببینید. سلام، بله به نظر من بهتره که درستون رو ادامه بدید، به این دلیل که در محیط دانشگاه آدم جدای از بحث درس، چیزهای خیلی بیشتری یاد می‌گیره، دانشگاه مثل یک جامعه‌ی خیلی کوچیک هست که می‌تونه ارتباطات اجتماعی شما رو تقویت کنه و با افراد مختلفی آشنا بشید، قطعا توصیه می‌کنم در کنار درس به شکل عملی برنامه‌نویسی و زبان‌تون رو هم تقویت کنید. سلام علی جان، متاسفانه من در مورد کنکور کاردانی به کارشناسی برای رشته‌ی الکترونیک اطلاع ندارم، فک کنم اگر این موضوع رو در سایت سازمان سنجش بررسی کنید، به نتیجه خواهید رسید. سلام، در خصوص کنکور بهتره که به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید یا این موضوع رو از مشاور تحصیلی مدرسه‌تون بپرسید، اما در خصوص الزام ریاضی، خیر واقعا این‌طور نیست و اگر به امنیت علاقه‌مند باشید (واقعا علاقه‌مند باشید و روش وقت بذارید) می‌تونید در این زمینه موفق بشید. خواستم بدونم کدوم رشته ی تحصیلیو باید انتخاب کنم که مرتبت با کارهای نرم افزاری کامپیوتر باشه.

آی تی و هر آنچه در مورد آن باید بدانید-ترازنت